ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

KEPServerEX

KEPServerEX ile kontrol sistemlerinden yönetim bilgi sistemlerine bütün cihaz ve uygulamalarınızı haberleştirin

Ücretsiz Demo KEPServerEX Ürünleri

Genel Bilgi

KEPServerEX, bütün uygulamalarınıza tek bir kaynaktan endüstriyel otomasyon verisi sunabilen endüstrinin öncü haberleşme platformudur. Bu platform tasarımı, bir arayüz ile çok farklı otomasyon cihaz ve yazılımlarına bağlanarak kullanıcılara izlemeye, kontrol etme ve yönetme gibi birçok imkan sağlamaktadır.

KEPServerEX, kullanıcılarına endüstriyel veriyi tek bir kaynaktan sunmak için OPC (birlikte çalışabilirlik prensibi ile ortaya çıkan otomasyon standardı) ve IT haberleşme protokollerini (SNMP, ODBC ve web servisler vb.) kullanır. Birlikte çalışabilirlik, merkezi haberleşme, ölçeklenebilirlik ve endüstriyel sağlamlık olmak üzere dört ana sütun etrafında tasarlanan KEPServerEX, müşterilerin performans, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı gereksinimlerini karşılamak adına test edilmiş ve geliştirilmiştir.

Ürün Özellikleri

KEPServerEX’in teknik özellikleri erişilebilirlik, birleştirme, optimizasyon, bağlanabilirlik, güvenlik ve diagnostics başlıkları etrafında incelenebilir. Özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için başlığa tıklayınız.

Erişilebilirlik

OPC
OPC, endüstriyel otomasyon haberleşmesi için geliştirilmiş bir standarttır. KEPServerEX, OPC UA (Unified Architecture), OPC DA (Data Access), OPC AE (Alarm and Events) ve OPC HDA (Historical Data Access) gibi birçok OPC spesifikasyonunu desteklemektedir.
Otomasyon Arayüzleri
KEPServerEx, iFIX (GE Intelligent Platforms) ve InTouch (Wonderware) gibi sektörün öncü otomasyon yazılımları için öncelikli erişime sahiptir. Ayrıca Oracle MES ve MOC, kendi API'leri üzerinden KEPServerEX'e öncelikli erişim sunmuştur.
IT Arayüzleri
KEPServerEX, IT uygulamaları ile haberleşme için birçok arayüzü desteklemektedir. Herhangi bir veritabanına veri loglamada kullanılan ODBC ve Network Management System (NMS) için bilgi sağlayan SNMP bu arayüzlerden bazılarıdır. Ayrıca IoT (Internet of Things) ve Big Data uygulamalarının gelişimine paralel olarak artık KEPServerEX, Splunk ve bulut çözümlerine Industrial Data Forwarder ile veri gönderebilmektedir.
Bulut Arayüzleri
KEPServerEX, IoT Gateway ile gerçek zamanlı endüstriyel verilerinizi sorunsuz bir şekilde Big Data'ya ve Business Intelligence/Operational Excellence analiz yazılımlarına aktarabilmektedir. Ayrıca özelleştirilebilir data formatı, birçok MQTT ve REST uygulamalarını desteklemektedir. Bu sayede kullanıcılar, kendi sistemlerine uygun üretici ve haberleşme metodolojisini seçme özgürlüğüne sahip olmaktadırlar.
Exporter
Bazı uygulamalar, kullanacakları bilgiyi bir dosya veya veritabanından almaktadır. Bu bilgi, genel olarak gerçek zamanlı ve geçmişe yönelik verileri içerecek şekilde önceden tanımlı bir aralıkla üretilir. KEPServerEX, bu tarz uygulamalar için Electronic Flow Measurement (EFM) verileri (EFM Exporter plug-in ile) ve geçmişe yönelik trend verileri (desteklenen driverlar ile) bir dosyaya ve/veya veritabanına aktarabilmektedir.

Birleştirme

Merkezi Platform
KEPServerEX binlerce farklı cihaza bağlanıp, bu cihazlardan yüzlerce farklı uygulamaya veri sunabilen bir haberleşme platformudur. Bu platform tasarımı, bağlı uygulamalar için konfigürasyonu sadeleştirerek bütün bilgiye tek kaynaktan erişim imkanı sağlamaktadır. Ayrıca KEPServerEX, sorun tanı ve çözme (troubleshooting), farklı kullanıcılara farklı yetkiler tanıma, sınırlı bandwith'e sahip ağlarda haberleşme frekansını kısıtlama gibi yeteneklere sahiptir.
Birleşik Konfigürasyon
KEPServerEX, data kaynaklarına (cihazlara) erişimi yönetme adına birleşik bir konfigürasyon sunmaktadır. Server çevrimiçi ve kullanımdayken ekleme, çıkarma, silme, konfigürasyon değişiklikleri gibi işlemler yapılabilmektedir. Kullanıcılar, manuel olarak (step-by-step) veya XML ve CSV dosyalarını export/import ederek projelerini oluşturabilirler.
Veri Depolama
KEPServerEX, topladığı gerçek zamanlı verileri lokal veya remote bilgisayarlarda arşivleyebilmektedir. OPC HDA Client özelliği bulunan uygulamalar, Local Historian plug-in ile arşivlediğiniz verileri kullanarak veri analizleri yapabilir. Ayrıca DataLogger plug-in ile de ODBC uyumlu veritabanlarında (SQL, Access, Oracle, dBase vb.) veri depolamanız mümkündür.

Optimizasyon

Ölçeklendirme
Bağlı uygulamalara ham değerleri sunmanın yanında KEPServerEX, lineer veya square root ölçeklendirme yapabilir. Ayrıca basit aritmetik işlemler ve ham data üzerinde deadband hesaplamaları gerçekleştirebilir. Bu sayede minimum bandwith ve kaynak kullanımı sağlanmış olacaktır.
Redundancy
KEPServerEX, redundant network yolları, primer ve sekonder data kaynakları ve failover kriterleri tanımlama yeteneği sayesinde son derece güvenilir sistemlerde ve kritik uygulamalarda kullanılmaktadır.
Yük Dengeleme
Birçok cihaz ve uygulamanın bulunduğu geniş ağlarda, veri toplama ve bilgi akışındaki ağ yükünün dengelenmesi için esnek bir kontrole ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla KEPServerEX, ağdaki haberleşme frekansını planlama ve talebi kısma gibi özelliklere sahiptir.
Haberleşme
KEPServerEX, farklı uygulamalardan gelen aynı talepleri birleştirerek cihazlarla haberleşmeyi optimize eder. Veri üzerine birden fazla talep olduğunda, veriyi cihaza minimum sayıda sorgu atarak ve toplu bir şekilde uygulamalara sunar. Bu optimizasyonlar her protokole özeldir. Bu sayede cihazın kendi prosesini yürütmesi ve network yükünün azaltılması sağlanmış olur.
Machine-to-Machine Bağlantı
Tipik bir endüstriyel otomasyon ağında, bütün cihaz ve kontrolörler aynı marka olmasa veya aynı protokolü desteklemese dahi birbirleriyle haberleşmek zorundadır. KEPServerEX, Machine-to-Machine haberleşmelerine imkan vererek farklı cihazlar arasında bağlantı kurma yeteneğine sahiptir.

Bağlantı

Driver Tabanlı Erişim
KEPServerEX, Endüstriyel Otomasyon dünyasındaki birçok farklı cihazı destekleyen geniş bir driver havuzuna sahiptir. Çoğu driverlar cihazlarla haberleşmede master olarak davransa da bazı driverlarda haberleşmeyi cihaz yönetebilir. KEPServerEX driverları Ethernet, seri veya kablosuz ağları desteklemektedir. Driverlar çoğu zaman direk cihaza bağlanırken bazı durumlarda veritabanı, custom uygulama veya diğer OPC serverlar gibi yazılımlara bağlanacak şekilde tasarlanmıştır.
Uzaktan İzleme
Endüstriyel otomasyon ekipmanları birçok farklı çevre etkenlerine maruz kalabilmektedir. Kuru ve sıcak bir fabrika, boru hatları, kuyular veya pompa istasyonları gibi değişik ortamlarda kullanılan bu ekipmanlarla haberleşme de kritik önem arz etmektedir. Bu ortamlarda mobil, radio veya uydu modemleri gibi bazı telemetri çözümleri kullanılmaktadır. KEPServerEX, bu telemetri konfigürasyonlarını desteklemesinin yanında sanal networkler, zamanlama parametrileri, askıya alma gibi haberleşmeyi optimize etmenizi sağlayacak çözümleri sunabilmektedir.
Hızlı Kurulum
Otomasyon ağları, birkaç cihazdan binlerce cihazı içerecek şekilde hızla büyüdü. Bu büyüme, kurulumu hızlandıran ve kolaylaştıran araçların önemini artırdı. KEPServerEX, Automatic Tag Generation (ATG) and Device Discovery (sadece bu özellikleri destekleyen protokoller için) gibi araçlarıyla yeni cihaz kurulumlarının hızını artırmaktadır.
Simulasyon
Sistemler kurulup devreye alınmadan önce içerdiği bileşenler bir süre test edilmelidir. KEPServerEX, bütün driverlar için kurulumdan önce simulasyon imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak, Memory Based driver ile belirli aralıklarda statik ve dinamik data üretebilirsiniz.

Güvenlik

Konfigurasyon
User Manager ile KEPServerEX konfigurasyonuna erişim kısıtlandırılabilir. User Manager, projedeki bazı özellikleri sadece belirli kullanıcı ve kullanıcı gruplarının kullanımına açma yetkisini vermektedir.
Runtime
KEPServerEX'in içerisinde servera, veri kaynağına veya verinin değerine kullanıcının erişimini kontrol eden birçok araç bulunmaktadır. Security Policies plug-in, anonim kullanıcıların kontrol etmenin yanı sıra OPC UA güvenlik kriterlerini baz alarak erişimi kısıtlar. KEPServerEX, SNMP(v3 security), OPC UA ve OPC DA(DCOM security)gibi güvenli client standartlarını desteklemektedir.

Tanılama

OPC Diagnostics
OPC Diagnostics, client tarafından yapılan metod çağrıları ve server tarafından verilen cevaplar da dahil olmak üzere OPC client ve server arasındaki gerçek zamanlı veya historik olayları görüntülemenize imkan sağlar. Haberleşmeyi anlık olarak izleyebilme yeteneği client erişimindeki sorunları çözmede son derece önemlidir. Bu açıdan KEPServerEx'in sahip olduğu tanılama araçları kurulumun hızını artırarak devreye alma sürecini kısaltır.
Communication Diagnostics
Communication Diagnostics, server ve cihaz arasındaki protokol paketlerini gerçek zamanlı olarak görüntülemenizi sağlar. Bütün okuma ve yazma işlemleri izlenir ve takip edilir. Bu sayede haberleşme parametrelerinin etkisi anında görüntülenebilir.

Kaynaklar

Sistem Gereksinimleri

• 2.0 GHz İşlemci Hızı • 1 GB RAM • 500 MB disk alanı • Ethernet Kartı • Super VGA (800x600) veya daha yüksek çözünürlük

İşletim Sistemleri

Sanallaştırma Desteği VMWare Hyper-V V6 için, Windows Server 2019 Windows Server 2016 Windows 8 ve 10 Windows 10 IoT Enterprise Windows 7 Professional/Enterprise/Ultimate Windows Server 2012 ve 2012 R2 Windows Server 2008 R2 V5 için, Windows 10 Windows 8 ve 8.1 Windows 7 Professional/Enterprise/Ultimate Windows Server 2012 ve 2012 R2 Windows Server 2008 ve 2008 R2 Windows Vista Business/Enterprise/Ultimate Windows Server 2003 SP2 Windows XP Professional SP2

Destek

Yeni Başlayanlar

KEPServerEX ile başlangıç çok kolaydır. Kurulum ve lisanslamayı 3 adımda tamamlayabilirsiniz.

İlk olarak KEPServerEX'i indirin.

Kepware'in 150'den fazla driver barındıran listesinden driver veya gelişmiş opsiyonlarından birini seçin.

Projenizi gerçekleştirdikten sonra lisansınızı satın alın

Demo

Kepware, KEPServerEX de dahil olmak üzere bütün ürünleri için demo kurulumuna imkan sağlamıştır. Demo versiyonlar, lisanslı versiyonlar ile aynı işlevselliğe sahiptir. Aradaki tek fark 2 saatlik demo süresidir, ki bu süre sona erdiğinde programı bilgisayarınızdan kaldırmadan resetleyebilirsiniz.

Lisanslama, bilgisayar başına yapılmaktadır. Herhangi bir cihaz veya tag sınırlaması yoktur.