ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

LinkMaster

OPC DA serverlar arasında kolaylıkla veri iletimi

Ücretsiz Demo
LinkMaster $1570

Genel Bilgi

LinkMaster, OPC serverlar arasında veri alışverişini sağlayarak OPC sistemleri arasında bir “haberleşme köprüsü” olarak hizmet eder. Hem OPC server hem de DDE server olarak davranabilen LinkMaster, DDE ve OPC uygulamaları ile uyumludur.

LinkMaster, herhangi bir programlama bilgisi gerektirmeyen hızlı ve robust bir Windows uygulamasıdır. Sadece “Sürükle-Bırak” ile “link” oluşturmanız mümkün. Bunun dışında ölçeklendirme, kullanıcı bazlı erişim, hata takip gibi veri akışında kontrolü artıran araçlara sahiptir.

Link Grupları ile Veri Akışını Kontrol Edin

Link Grupları, OPC nesnelerinin bir OPC serverdan diğerine hangi sıklıkla iletileceğini belirler. LinkMaster’da, birden fazla Link Grubu tanımlayarak bu akışın hızını ayarlayabilirsiniz. Bu sayede uygulamanızın ihtiyaçlarına göre haberleşme kontrolü sağlamanız mümkündür.

Ürün Özellikleri

Redundancy
LinkMaster, kurulu iki bilgisayarın redundant ikili olarak çalışmasını destekler. Bu ikiliden biri "Primer", diğeri de "Sekonder" olarak çalışır. Primer bilgisayarın "fail" durumunda, Sekonder bilgisayar onun yerine geçerek veri akışını sürdürür. Primer bilgisayar tekrar çalışmaya başladığında ise Sekonder bilgisayar tekrar eski pozisyona döner.
COM ve DCOM Desteği
Microsoft'un COM teknolojisi baz alınarak şekillendirilmiş olan DCOM ile OPC sunucuları uzak istemci uygulamalarıyla veri alışverişinde bulunabilirler. DCOM hem yerelde hem de uzaktan çalışan istemci uygulamalara veri sağlamak için tek bir OPC Sunucusu kullanmanıza olanak sağlar. LinkMaster tarafından desteklenen tüm DDE formatları ise NETDDE ismiyle biline teknolojiyle uzaktan bağlantıyı gerçekleştirebilirler. NETDDE, bir DDE link belirtirken uzak DDE istemci uygulamasının, uzak DDE sunucusunun ismini kullanmasına olanak sağlar. LinkMaster uzak sunucu erişimi için bu iki metoda da izin vermek üzere tasarlanmıştır. LinkMaster, DCOM ayarlarınızı uzak OPC istemcilerine LinkMaster'a erişim ve göz atmak için izin vermek üzere düzgün bir şekilde yapılandıracaktır. DDE istemcileri içinse LinkMaster otomatik olar NETDDE servislerini çalıştıracak ve tüm gerekli DDE paylaşımlarını kayıt ederek uzak DDE istemcilerin cihaza erişmini sağlayacaktır. DDE paylaşım isimlerinin oluşturulması uygulama için vakit alıcı bir süreç olabilir, bu yüzden varsayılan olarak NETDDE servisleri LinkMaster içerisinde aktif edilmemiştir.
Window Servisi Olarak Çalışma
LinkMaster, bir Windows servisi olarak çalışmayı destekler. Servis seçeneğini Tools|Options menüsünden dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. "System Service" olarak çalıştırma, LinkMaster'ın veri sağladığı OPC client uygulamaları için çok kritiktir. Zira bu uygulamalar için veri kayıpları telafi edilemeyebilir. Normalde, bir OPC server sadece "stand alone program" olarak çalışma desteğine sahiptir; bu da ilgili bilgisayarda kullanıcı oturum açıp kapadıkça serverın durup tekrar çalışması anlamına gelir. LinkMaster, "system service" olarak çalışarak hem kullanıcıdan bağımsız olarak sürekli çalışır hem de proje üzerinde değişiklik yapmanıza imkan sağlar.
Ölçeklendirme
LinkMaster, veri iletimi sırasında ölçeklendirmeyi destekler. Ölçeklendirme ile ham veriyi OPC client uygulamaları için uygun birimlere çevirebilirsiniz. LinkMaster, Lineer (Linear) ve Karekök (Square Root) ölçeklendirme özelliklerine sahiptir. Bunun dışında ham veri aralığını ve ölçeklenecek aralığı da belirleme imkanı bulunmaktadır.
Link Yönetimi

LinkMaster'ın link yönetim sistemi uygulamanızın doğasına uygun bir Link veritabanıyapısı oluşturmanıza olanak sağlar. Çoklu link grupları eklenebilir ve anlamlı gruplara ayırmak için tanımlanabilir. Sürükle Bırak çok sayıda tag eklemeyi kolay hale getirir. Özgün Link Yönetimi özelliği Sürükle Bırak ve Göz Atma metodlarıyla çalışır durumdayken yeni linkler eklenmesine olanak sağlar.

Kullanıcı Yönetimi
Bazı durumlarda OPC uygulamanıza hangi kullanıcıların erişip erişmeyeceğini yönetmek gerekebilir. LinkMaster'ın bünyesindeki User Manager ile herbir kullanıcı için erişim ayarlamaları yapabilirsiniz.
EventViewer
LinkMaster ile gelen EventViewer, uygulamanın çalışması sırasında meydana gelen olayları görüntüler. Bu sayede lokal veya uzak bilgisayardaki herhangi bir LinkMaster uygulamasının eventlerini inceleyebilirsiniz.

Örnek Olay Senaryoları

OPC Köprüleme
LinkMaster için en yaygın senaryo iki ya da daha fazla OPC sunucu arasında bir link kurmaktır. Örnek olarak bir Allen-Bradley PLC'ye bağlanmak için RSLinx kullanılırken, işletmedeki bir tartı için Kepware'in U-CON driver'ını kullanılıyor olabilir. Bu örnekte müşteri kolayca ölçeklenmiş veriyi PLC'ye gönderebilir.
Ağ Geçidi Olarak OPC Sunucu
LinkMaster için ilginç bir kullanım farklı OPC Sunuculardan bilgi toplarak tek bir OPC Sunucu şeklinde sunabilmesidir. Bu yaklaşım LinkMaster'ın hem sunucu hem de istemci şeklinde çalışabilmesini gösterir. Örnek olarak bir müşterinin data toplaması gereken birden fazla OPC sunucusu varken OPC istemci uygulaması için tek bir bağlantısı olabilir.
OPC Sunucu İçerisinde Köprüleme
Bu senaryo daha çok aynı sunucuya bağlı farklı iki PLC arasında veri yönlendirme için kullanılır. LinkMaster'ı veri yönlendirme için kullanmak PLC'de merdiven diyagramıyla yapmaktan daha kolaydır. Örnek olarak bir müşteri hem Allen-Bradley ControlLogix PLC'ye hem de Yokogawa DX Veri Kaydediciye bağlanmak için KEPServerEX kullanıyor olabilir.

Kaynaklar

Sistem Gereksinimleri

• 2.0 GHz İşlemci Hızı • 1 GB RAM • 180 MB disk alanı • Ethernet Kartı • Super VGA (800x600) veya daha yüksek çözünürlük

İşletim Sistemleri

• Windows 8 • Windows 7 Professional/Enterprise/Ultimate • Windows Server 2012 • Windows Server 2008 ve 2008 R2 • Windows Vista Business/Enterprise/Ultimate • Windows Server 2003 SP2 • Windows XP Professional SP2