ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

Alarms and Events

KEPServerEX'in Alarms and Events opsiyonu, proses kontrolünde maliyeti azaltma ve performansı arttırmaya yönelik oluşturulmuştur. OPC AE client uygulamaları proses alarmlarını, operatör hareketlerini, bilgi mesajlarını ve takip/denetim mesajlarını direk olarak Alarms and Events eklentisinden alabilir ve görüntüleyebilir.

Ücretsiz Demo

Genel Bilgi

 

KEPServerEX'in Alarms and Events opsiyonu, proses kontrolünde maliyeti azaltma ve performansı arttırmaya yönelik oluşturulmuştur. OPC AE client uygulamaları proses alarmlarını, operatör hareketlerini, bilgi mesajlarını ve takip/denetim mesajlarını direk olarak Alarms and Events eklentisinden alabilir ve görüntüleyebilir. 

 

Proses ekranlarında bir ekipmana ait alarm limitlerine ulaşıldığında operatörün dikkatini çekmek istenebilir. Alarms and Events opsiyonu ekipmandaki alarmı belirlemek, bakım çalışması isteği oluşturmak ve operatörün etkinliğini arttırmak için kullanılabilir. Ayrıca alarm ve event bilgilerini toplamak ve kayıt altına almak için de kullanılabilir.

 

Alarms and Events, KEPServerEX haberleşme platformunda bulunan bir opsiyondur ve OPC AE Client arayüzü ile uyumlu bir biçimde çalışır. Alarm oluşturmak için, alarm tanımlayacağınız tagi KEPServerEX içerisinde browse ederek seçmeniz yeterlidir. Bir tag seçildiğinde, bu tag için bir koşul ve bir alt koşul belirlenmelidir. Verinin o anki değeri eşik değerine ulaştığında koşul sağlanmış olur ve alarm ilgili OPC AE client uygulamasına gönderilir.

 

ÖZELLİKLER

Tag Browse Etme ve Import Etme

Tagler, prosesteki belli alanları ve ekipmanları temsil eder. 3rd party OPC DA ve OPC UA serverlarının Alarms and Events tarafından kullanılabilmesi için OPC DA ve/veya OPC UA client driverlarının konfigurasyonu yapılmalıdır.

OPC AE Client Severity Desteği

Severity değeri alt koşulun aciliyetini belirtir. Bu aynı zamanda "priority" olarak bilinir. Değerler 1 ile 1000 arasında değişiklik gösterir ve 1 değerine sahip severity en düşük önem derecesi iken 1000 değerine sahip severity en yüksek önem derecesini belirtir. Genellikle 1 değerine sahip severity bilgi amaçlı bir event temsil ederken, 1000 değerine sahip severity feci bir event temsil etmek için kullanılır. 

Kapsamlı Alarm ve Event Koşulu Desteği

KEPServerEX Alarm and Events, koşulların önem derecesine bağlı olarak 9 adet OPC AE standart koşul desteklemektedir. Her koşulun kendine ait adı ve alt koşulları vardır.

MULTI_LEVEL
Multilevel koşulu pek çok alt koşulun olduğu durumlarda kullanılır. Bu koşul ilgili kaynağın birden fazla duruma sahip olduğu yerlerde ve koşullar arası geçişleri bilme ihtiyacı duyulan yerlerde kullanılır. Örneğin, farklı alarmlara sahip bir sıcaklık tag'i için bu koşulu kullanabilirsiniz. HIGH_HIGH alarmı en yüksek önem derecesine (priority) sahipken, LOW_LOW alarmı en düşük alarm derecesine sahiptir.

HIGH_HIGH, HIGH, LOW, LOW_LOW
Bu koşullar bir seviye bilgisi belli bir değere ulaştığı zaman oluşan durumları belirtmek için kullanılır. Örneğin, 0-100 arasında değerler alan bir seviye tag'ini düşünelim. Seviye değeri 80 üzerine çıkınca HIGH alarmı versin, 90 üzerine çıkınca HIGH_HIGH alarmı versin, 20 altına düşünce LOW alarmı ve 10 altına düşünce de LOW_LOW alarmı versin istersek bu koşullara ihtiyaç duyarız.

ROC_HIGH, ROC_LOW
Rate of Change (ROC), bir veri kaynağının belli bir zamandaki (genellikle bu süre 1 dakikadır) değişim oranını temsil eder. Not: ROC_HIGH en yüksek priority iken ROC_LOW en düşük priorty belirtir.

DEV_HIGH, DEV_LOW
Deviation koşulları bir veri kaynağının istenilen değerden ne kadar saptığını göstermek için kullanılır. Bu koşul, ilgili veri kaynağı belirtilen limit değerlerini aştığı zaman aktif olur. Limit değerleri yüzde olarak veya statik değer olarak ifade edilebilir. Örneğin, enerji tüketimini gösteren bir veriyi ele alalım. Deviation limit değerlerini %20 olarak belirtirsek ve enerji tüketimi 100W±20% aşarsa alarm verecektir.

 

Gelişmiş opsiyonlar, KEPServerEX haberleşme platformunun kabiliyetlerini genişletmek içindir. Bir cihazın belleğindeki ham veriyi transform ederek verinin kullanılabilirliğini arttırır.

Gelişmiş opsiyonlar tek tek lisanslandırılabileceği gibi suite içinde de lisanslandırılabilir.