ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT )ve MQTT

Bu haftaki blogumuzun konusu IIoT yani Endüstriyel Nesnelerin İnterneti. Peki IIoT nedir ? 

IoT (Internet Of Things)

İlk olarak IoT ile başlayalım. IoT fiziksel nesnelerin internet aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurması ve verilerini paylaşabilmesini sağlayan teknolojidir. Kullanım alanları her geçen gün artmakla birlikte; akıllı şehir, akıllı ev, sağlık, ticaret, imalat, lojistik, inşaat gibi çok yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Bu nesneler yazılımlar ve çeşitli haberleşme teknolojileri sayesinde verilerini diğer cihazlarla, bulut platformlarla paylaşabilir.

Nasıl çalıştığına gelecek olursak Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee gibi kablosuz bağlantılar veya MQTT gibi protokollerle toplanan verileri birbirleriyle paylaşabilir veya bulut platformlara aktarabilirler. Blogumuzda MQTT protokolünün detaylarından, KEPServerEX ve OPC Router aracılığıyla MQTT protokolünü nasıl kullanabileceğimizden kısaca bahsedeceğiz.

IIoT (Industrial IoT)

IoT uygulamalarının perakende, imalat, üretim hatlarında yer ​alan endüstriyel süreçlerdeki veri alışverini ve otomasyonunun sağlandığı teknolojidir. IIoT güvenlik, verimlilik, esneklik ve ölçeklenebilirlik gibi konularda kullanıcıların verimli sonuçlar elde etmesini sağlar. Toplanan verilerin kaydedilmesi ve daha sonra işlenmesiyle birlikte üretim süreçlerindeki iyileştirmeler, fark edilemeyen sorunların tespit edilmesi gibi üretim sürecini optimize edecek sonuçlar elde edilebilir.

Kaynak : https://us.profinet.com/iot-vs-iiot/

MQTT

Verilerimizi bulut platformlara aktarmak için veya diğer cihazlarla haberleşmesini sağlayacağımız protokollorden birisi MQTT'dir. MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) Publisher - Broker - Subscriber topolojisini kulanarak TCP / IP katmanı üzerinde çalışır. Publisher bir topic üzerinden mesaj paketini Broker birimine gönderir ve Subscriber'lar bu topic üzerinden mesaj paketini Broker biriminden alırlar.

 

MQTT haberleşmesinin kalite seviyesi (QoS) 3 bölümden oluşur. Bunlardan ilki QoS0 yani "Unacknowledged Service" olup çalışma mantığı şu şekildedir : Yayıncı Broker birimine bir kere mesaj yollar ve broker birimi bu mesajı abone birimine yollar ancak mesajın ulaşıp ulaşmadığı bilgisine ulaşılmaz ve mesaj kaydedilmez. Bu seviyenin avantajı düşük trafiktir ama mesajın iletilmemesi riskini barındırır.

İkinci kalite seviyesi "Acknowledged Service" olup onaylı bir mesaj paketi içeriğin broker birimine ulaştığını ve ulaşmadıysa paketin tekrar yollandığı bilgisini sağlar. Bu da abone tarafın aynı mesajdan birden fazla kopya almasına sebep olabilir. Bu seviyenin avantajı mesajın kesin olarak iletilmesidir.

Üçüncü kalite seviyesi "Assured Service" olup mesaj paketinin broker birimine ve abone tarafa iletildiği bilgisi vardır. Avantajı mesajın tek seferde kesin olarak iletilmesidir ancak diğer seviyelere göre ağ trafiğini arttırır.


MQTT'nin avantajlarına bakacak olursak; 

  • Hızlı ve verimli mesaj teslimi,
  • Düşük ağ kullanımı,
  • Bağlanan cihazlarda düşük güç tüketimine sebep olması,
  • İsteğe bağlı olarak güvenlik şifrelemesi (TLS / SSL) yapılabilmesi MQTT'nin başlıca avantajlarındandır.

Hem KEPServerEX'deki IoT Gateway eklentisi üzerinden, hem de OPC Router'daki MQTT eklentisi sayesinde topladığınız verileri MQTT haberleşme protokolüyle göndermek istediğiniz platforma kolaylıkla aktarabilirsiniz. Hangi tagleri veya konfigürasyonunuzdaki hangi veriyi MQTT üzerinden haberleştirmek istiyorsanız o veriyi seçip MQTT eklentisinde gerekli bilgileri girerek verilerinizin MQTT ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Yayın yapma özelliğinin yanı sıra MQTT yayını yapılan ortamlardaki verileri KEPServerEX ve OPC Router'da bulunan MQTT Client özelliği sayesinde toplayabilir. O verilerle de işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

En güncel MQTT versiyonlarının desteklenmesiyle KEPServerEX ve OPC Router sayesinde yayın kalitenizi de iyileştirebilirsiniz.

 OPCTurkey,2023