ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

Kepware Yazılımları için Java’yı Nasıl Güncellerim?

Bazı Kepware yazılımları için Java'nın düzgün çalışması gerekir. Bu yazıda karşılaşabileceğiniz bazı Java güncelleme senaryolarını gösterilecektir. Kepware yazılımları bilgisayarınızda yüklü en güncel 32-bit JRE'yi belirlemek ve kullanmak üzere yapılandırılmıştır. Bu ayar sunucu ayarlarından iptal edilebilir ve özel bir Java sürümünün kullanılması sağlanabilir. Kepware en güncel Java sürümünün kullanılmasını ve tüm uygun güncellemelerin yüklenmesini tavsiye etmektedir.

 

Not: Kepware yazılımlarının çalışması için Java'nın tarayıcı içerisinde çalışmasının aktif edilmesine gerek yoktur. Eğer istenirse tarayıcı erişim ayarlarını değiştirmek için Java Configuration Tool'u kullanabilirsiniz.

 

Senaryo 1: Java Sürüm 7 ya da Daha Önceki Sürümler için Minor Update

Java 7 ve önceki sürümler C:\Program Files (x86)\Java\jre7 gibi tek bir klasöre yüklenir ve bir Minor Upgrade sırasında, Java 7 update 10'dan Java 7 update 15 geçmek gibi, bu klasör yenisiyle değiştirilir. Bu yer değiştirme işlemi için tüm Java uygulamalarının durdurulması gerekir. Veri kaybını önlemek için güncelleme öncesinde tüm KEPServerEX servislerini sonlandırın. Bu servisleri sonlandırmadaki bir hata Java güncellemesinin başarısız olmasına ya da güncelleme sırasında Kepware servislerinin Java'yı tekrar çalıştırmak istemesi gibi istenmeyen davranışlara sebep olabilir.

 

KEPServerEX ve bağlantılı bileşenlerin durdurulduğundan emin olun ve aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlat | Denetim Masası| Yönetimsel Araçlar | Hizmetler adımlarıyla hizmetleri açın.
  2. KEPServerEX5.X' bulun.
  3. Özellikleri açmak için çift tıklayın.
  4. Başlangıç türünü devre dışı haline getiriniz.
  5. Durdur butonuna basın.
  6. Java minor version update'i çalıştırın. 
  7. İşlem tamamlandıktan sonra KEPServerEX başlangıç türünü Otomatik'e alın.

 

Senaryo 2: Java Sürüm 7 Major Update

Java 7 ve Java 8 farklı klasörlere yüklenirler, bu çalışan servisler kesintiye uğramadan Java 7 ve Java 8'in yüklenmesine olanak sağlar. Bilgisayarınız yeniden başlamadan ya da KEPServerEX hizmetleri durdurulup yeniden başlamadan eski sürümü çalışmayın. Eğer "Java install cannot continue due to processes running" gibi bir mesaj alırsanız, bu yükleme sihirbazının kendisinin eski sürümü silmeye çalıştığını gösterir. İşlemi iptal edin ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra eski sürümü elle silin. Eski sürüm bilgisayarınızda bulunduğu sürece Kepware bileşenleri bilgisayarınızı yeniden başlatana kadar eski sürümü kullanmaya devam edecektir. Yeniden başlatma işleminin ardından Kepware bileşenleri otomatik olarak en güncel Java sürümünü kullanmaya başlayacaktır, istenirse eski Java sürümü bilgisayarınızdan kaldırılabilir.

 

Senaryo 3: Java Sürüm 8 Minor Update

Java 8 her "minor update"i sürüm numarasının yazılı olduğu klasöre yükler, örneğin 8.1.23 sürümü için C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.1_23 adresine yüklenir. Bu Kepware servisleri çalışır durumdayken küçük Java güncellenmelerinin yüklenmesine ve birçok Java 8 sürümünün aynı anda yüklü olmasına olanak sağlar. Güncellemenin sonunda eski sürümü silme isteğini belirten bir ileti gözükür. Silme işlemi bilgisayar yeniden başlatılana ya da sunucu durdurulup yeni sürümle başlatılana kadar gerçekleştirilmemelidir. Java kullanan Kepware servisleri sunucu yeniden başlatılana kadar eski sürümü kullanmaya devam edecektir. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra servisler varsayılan olarak bilgisayardaki en güncel Java sürümünü kullanacaktır.