ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

Statik ve Dinamik Tag’ler

Statik Tag'ler
Statik Tag'ler kullanıcı tarafından sunucuda oluşturulan tag'lerdir. Bu tag'ler bir cihaz adresine anlam kazandırmak, tag'e belirli bir veri tipi atamak ya da bir tag'in ham değerini ölçeklendirmek için kullanılabilir. İstemci uygulaması statik tag'lere sunucudan göz atabilir. Lütfen aşağıdaki maddeleri dikkate alınız:

  • Veri tipi belirlenmediği sürece o adres konumundaki varsayılan veri tipi kullanılacaktır. Varsayılan veri tipi hakkından daha fazla bilgi için sürücünün ürün kılavuzundaki "Address Descriptions" başlığını inceleyiniz.
  • Çoğu OPC istemcileri belirli bir öğeye bağlantı kurulum isteği sırasında veri tipini belirlemelerini sağlarlar. Haberleşme sürücüsü tarafından destekleniyorsa OPC istemcisi tarafından belirlene bu veri tipi kullanılacaktır. Haberleşme sürücüsünün istenilen veriyi işlediğinden emin olmak için @[DataType] dönüştürücüsü kullanılabilir.
  • OPC olmayan istemciler @[UpdateRate] ile ilişkilendirilerek tag tabanlı olarak güncelleme sıklığının üzerine yazabilirler.
  • OPC DA Client ya da OPC UA Client gibi bir istemcide Dinamik Tag'ler kullanıldığından dinamik tag isteğiyle veri tipi geçirilmek yerine geçersiz kılabilir. İstemci sürücülerde veri tipi yerel sunucu o noktayı okuyuncaya, yerel birimde belirtilen veri tipi eşleşinceye kadar bilinmezdir. Eşleştirilecek ya da hedef sunucuda kullanıldığı belirtilen veri tipi için hedef sunucudaki isimlendirilmiş veri tipiyle yerel sunucu projesinde tanımlanan statik tag'i kullanınız.

Dinamik Tag'ler
Dinamik Tag'ler cihaz adresini temsil eden statik tag'lerden ziyade istemci uygulamasının cihaz adresi için yapılan isteği adına sunucuda oluşturulan tag'lerdir. Aşağıdaki maddeleri dikkate alınız:

  • Dinamik Tag'ler sadece cihaz seviyesinde eklenebilir. Örneğin, kullanıcılar cihazda X isimli bir alt grup oluşturup daha sonra istemcide "Channel_1.Device_1.X.R0" isimli bir madde oluşturamaz.

Performans Farklılıkları
Bir tag üzerine bir başka tag kullanmak proje performansını etkilemez. Bunun yararları ve zararları birbirini dengeler. Statik Tag'lerle kullanıcı istemcilerin bir tag'e yazıp yazmamasını belirleyebilir ancak iki tag veritabanı sürdürülmelidir. Dinamik Tag'lerle kullanıcıların iki veritabanı sürdürmesine gerek yoktur ancak birçok istemcinin aynı düzlemdeki maddelere istekte bulunup bulunmadıklarından emin olunamaz.


Not: Kullanıcılar OPC olmayan bir istemcide Update Rate'i bir madde isteğine ilişkilendirerek statik ya da dinamik tag güncellemesini geçersiz kılabilirler. Bu değer milisaniyeler cinsinde olmalıdır. Örneğin, "Channel_1.Device_1.R0@1000".  Kullanıcılar bu ayarı Edit | Alias Map  menüsünden geçersiz kılabilirler.